KREYSON Memorial – Do studia se chystáme na podzim…….

Kreyson Memorial
Kreyson Memorial

Je 20.05. cca 21:00 hod a vše je připravené. Tak by se dala nazvat zkouška nově pořízeného technického zázemí legendární heavy metalové kapely ,, KREYSON MEMORIAL,, v jednom z Jihlavských clubu.

20170521_001459

Naše redakce se vypravila kluky z Kreysonu trošičku vyzpovídat.  První se nám pod hledáček dostal zakladatel kapely Daniel Krob.

Dane jak jsme již zmiňovali, testujete novou techniku, o co se konkrétně jedná?
Jedná se o odposlechový systém inear  od Sennheiseru na který si pomalu zvykáme. Jsme kapela tzv. ze staré školy…proto také ten  MEMORIAL a hrajeme dlouhá léta živě jen s použitím odposlechů  na pódiu. Dnes kapely běžně používají odposlechy do uší tzv ineary. Ty je teď tady také testujeme.

18699588_1851874505078392_2189877994777474665_o

Dnes tu zazněly známé songy Kreysonu a po různých debatách na soc. sítích,  není tajemstvím obměna postu zpěváka Ládi Křížka v KREYSON MEMORIAL za novou tvář Petra  Doldyho Dolénka a na profilu Ládi se objevila zpráva ,,byl mi ukraden Kreyson“. Mnoho fanoušků by zajímalo, co k tomu předcházelo a co je na jeho tvrzení pravdy?
Kapela Kreyson už v podstatě neexistuje od roku 1993, kdy z kapely odešli poslední zakládající členové. Po svých sólových deskách se pak zpěvák snažil kapelu udržet s novými najatými hudebníky, ale kapela už nikdy nedosáhla bývalé popularity a pak v roce 1996 ukončila svoji činnost. V roce 2007 se zpěvák pokusil o comeback,  a aniž by oslovil zakládající členy, vyhlásil konkurs na nové členy kapely. Kapela pak hrála několik let, kdy se na postu bubeníka a kytaristy střídali různí hudebníci, na chvíli vypomohl i Jarda Bartoň, až do doby kdy “přetekl pohár” a kapela z osobních důvodů na jaře 2016 od zpěváka, který už byl stejně zpěvákem Citronu, tzv. odešla.

V průběhu tohoto týdne se na YouTube vytratila videa z vašich koncertů, připravujete nějaký nový klip KREYSON MEMORIAL?
Ano týká se to jen kanálu na YouTube Kreyson memorial. Tam někdo vznesl protest, že se porušují autorská práva u jedné skladby. Řešíme  to a výsledek se uvidí. Na jiných kanálech KREYSON MEMORIAL vše funguje a lidi si naše koncerty mohou natáčet a zveřejňovat jak se jim bude chtít.

19055818_1857912437807932_5073428051745622062_o

Kolik koncertů v tomto složení KREYSON MEMORIAL máte již za sebou a jak vůbec vnímají obměnu zpěváka vaši fanoušci?
Máme za sebou víc  jak 20 koncertů a posluchači jsou velmi překvapeni energií kapely, její bezprostředností a upřímností projevu. Nový zpěvák KREYSON MEMORIAL posluchače vždy pozitivně překvapil. Doldy zpívá svým vlastním stylem a srší z něj a také z celé kapely energie.

Doldy, jaká byla tvá první reakce, nebo jak vznikla nabídka, aby si v kapele nahradil Láďu Křížka?
První reakce byla smíšená. Anděl na Útěku je pro mě nejlepší deska od Kreysonu, další problém je, že tak jak je to nazpívané ve studiu, tak to už Láďa nikdy na živo nezazpíval, a pokud si lidé myslí že ano, tak se mýlí, byl to playback. Teď mně všichni samozřejmě budou porovnávat  s originálem. Ale jelikož jsme se s Danem už dávno znali, tak nebylo nad čím dlouho přemýšlet a šel jsem do toho. Vysvětlil mi, jak si vše představuje, koho už oslovil, kdo souhlasí a kdo ne, a tak jsem nabídku do KREYSON MEMORIAL přijal. Je to velká výzva, jelikož jsem v devadesátých letech Kreyson poslouchal a Křížek byl mým vzorem. Pak jsem přeskočil na zahraniční kapely a česká scéna byla až na druhé koleji.

18766524_1855325338066642_2421241953637975499_o

Nezvažujete, nebo nemáte v plánu i nové songy? Co např. nové CD?
Ano už pracujeme na novém materiálu. Všichni muzikanti v kapele KREYSON MEMORIAL jsou autorsky velmi aktivní. Těšíme se nové skladby a CD připravujeme. Do studia se chystáme na podzim, ale  možná některé skladby zveřejníme i dříve. Nechte se překvapit…..

Doldy, KREYSON MEMORIAL je tvojí jedinou kapelou, nebo máš ještě nějaké projekty, jak bývá u muzikantů zvykem?
Ne není,  prošel jsem si za ta léta spoustou kapel a myslím, že to byla dobrá hudební zkušenost. Jen je mi líto, že se České kapely vyznačují tím, že tam vládne jeden nebo dva muzikanti a nejede přes to vlak. Ostatní musí poslouchat, a když to tak není, raději odchází pryč. Mám na mysli hlavně práci na nových písních a stylu, ve kterém ta kapela hraje. Mým nejnovějším projektem je kapela Autobus tady z Jihlavy, která mi dala prostor ukázat světu nějaké mé nápady za šuplíku a kapela Wolfram, kde jsem natočil covery našich oblíbených pop zpěváků. Jinak bylo toho víc. Spolupracoval jsem s kapelou InSIDERS, Rentgen na jejich projektech, zpíval jsem a to moc dobře víš v kapele Morava, Dirty Game, hrál jsem na basu v kapele Ruleta, měl jsem svůj projekt William a Sammael. Nazpíval jsem dvě CD pro kapelu Wolfram, tři CD pro kamaráda Zdeňka Šalandu. Je toho hodně . . . Jsem ale rád, že jsem tím prošel je to fakt dobrá zkušenost.

Dane, kde vás KREYSON MEMORIAL mohou v nejbližší době fanoušci vidět ? Plánujete i nějaké letní festivaly?
Máme před letní  a také prázdninové festivalové mini tour, kdy ale také kromě festivalů   zahrajeme na mnoha motorkářských srazech.

Mohou vás vidět i fanoušci tady na Vysočině ?
Určitě ano, křižujeme po naší republice celé léto a fanoušci co nás mají rádi si nás najdou… Ale na podzim hrajeme na festivale Garage Of Rock ve Velkém Beranově

Otázka na tebe Dane, co tě vlastně vedlo k tomu, obnovit kapelu a opět začít hrát s Kreysonem ?
Uz jsem to vysvětloval mnohokrát. Na koncertech Arakain Memorial jsme s bubenikem Bobem Killer Vondrovicem vzpomínali na naše společné působení v kapele Arakain a také  na společné zážitky v  Kreysonu, kde jsme byli oba zakládajícími členy.  Shodli jsme se, že si zavzpomíname na původní Kreyson a také na první album Anděl na útěku, se kterým jsme koncertovali v porevoluční době. Obvolal jsem ostatní původní členy Kreysonu a všem se nápad zahrát si původní desku líbil.

Nakonec jsme projekt nazvali KREYSON MEMORIAL jako vzpomínku na společně prožitá léta. Bývalý zpěvák se zachoval tak jak se zachoval a tak jsme oslovili Doldyho, který skvěle bývalého zpěváka nahradil.
Autorem původní loga Kreysonu jsem já a tak ho nadále používáme. Pro odlišení jsme jen přidali MEMORIAL. Uskupení kolem bývalého zpěváka si už proto vytvořilo nové logo, kde zvýraznili zpěvákovo jméno. Alespoň bude vždy všem jasné, že KREYSON MEMORIAL je kapela složená s původních členů a novým zpěvákem.

19025317_1858705587728617_9004301638628774578_o

Když se rozdělil Citron na dvě strany a vznikla kapela Limetal, tak jsme zaznamenali zvýšený zájem médií právě o tento nový projekt, je tomu tak i u vašeho KREYSON MEMORIAL?
Je to dost podobné. Zájem fanoušků je velký a nejen z důvodu o kterém mluvil Doldy a také proto, že některé skladby se nehrály 25 let živě a fanoušci si u nich mohou zavzpomínat a také slyšet kapelu, která hraje živě poctivý “bigbít” .

Chtěli by jste něco vzkázat fanouškům?
Dan: Ano…hudba je energie a radost. Pojďme si užít koncerty KREYSON MEMORIAL a zapomenout na trable života.

Doldy: Tak já bych chtěl vzkázat fanouškům, aby se přišli podívat na nějaký náš koncert. Je to oslava Anděla na Útěku a ne soutěžení s hlasem pana Křížka, jak si to někteří jeho příznivci myslí. Přeji všem hodně zdraví a pohody v jejich životech a těším se, že se spolu snad někde setkáme.

Za naší redakci vám musíme pogratulovat, jelikož KREYSON MEMORIAL má opravdu štávu a tento večer jsme si opravdu užili. Přejeme hodně koncertů a příliv dalších fanoušků.

Komentáře

komentáře