RECENZE: KREYSON MEMORIAL – Strážci plamenů

V polovině dubna pokřtila skupina Kreyson Memorial své debutové album Strážci plamenů a zde je jeho recenze. Předně bych chtěl zdůraznit že není o tom srovnávat původní Kreyson s Kreyson Memorial, ale je zaměřena čistě na obsah této vzniklé debutové nahrávky!
Album v černém bookletu s červeným logem Kreyson, jedenácti autorskými skladbami a bonusem v podobě skladby “ Lásko, voníš deštěm“ od Marie Rottrové, otevírá svižná skladba „Strážci plamenů“ ta dává jasně najevo, že za tímto počinem nestojí žádní amatéři ale pánové, kteří už mají něco za sebou.
Ve svižném Heavy metalovém tempu pokračuje i další skladba, „Prachy“. Následuje vydařený song „Stoupej výš“ u které kapela stáhla nohu z plynu aby ukázala že umí zkomponovat i pěkné balady. Za malou kaňku bych považoval song „Já tě znám“ ale následující „Trojský kůň“ vrací albu metalový šmrnc.
Skladbu „Motorka“ ke které byl v nedávné době zveřejněn i videoklip, bych zařadil mezi hlavní tahouny alba, na koncertech má úspěch. U písniček „Tak mi neříkej“ a zejména pak u songu „Trumfy“ možná pro někoho budou na překážku klávesové party které skladby spíše ruší, než obohacují zatím co kytarové riffy a sóla dua KROB/KROC nemají chybu.
U další, v pořadí deváté skladby „Tisíc tváří“ jsem měl pocit jakoby Milan Kakvicz, šlápl více do pedálů, výrazné bicí které dodávají této písni metalový náboj jsem si vychutnal.. ve studiu Gallery Sound odvedli sakra dobrou práci.
Covery na třetí moc rád nemám ale bonusovou skladbu „Lásko, voníš deštěm“ v podání Petra Dolénka považuji za povedený a všichni ti, kdo mají k této písni nějaký vztah, tak musí zákonitě smeknout. (Skladbu kapela věnovala svému zesnulému zvukaři a kamarádovi Petrovi Svatkovi).
Jestliže vás nějaká skladba na tomto albu nakopne, tak je to rozhodně song „Poslední závod“ který se nese v speed metalovém tempu, více takových vydařených kousků by albu rozhodně neuškodilo. Debut uzavírá „Sbohem, kamaráde” které nijak nenadchne, ale ani neurazí.
Měl jsem možnost poslechnout si Kreyson Memorial a jejich Strážce plamenů i live na jednom z letních festivalů a mohu směle říci, že se by si jejich vystoupení s jejich vlastní autorskou tvorbou neměl nechat nikdo ujít aby si udělal obrázek i v tomto směru.

Sestava: Petr Dolének (zpěv), Daniel Krob (kytara), Radek Kroc (kytara), Petr Formánek (baskytara), Milan Kakvicz(bicí) www.kreyson.cz

Hodnocení 7.7


VERDIKT
Pokud bylo cílem Kreyson Memorial oslovit metalové fans moderní hudbou a to jak zvukem, aranžemi kláves a samplerů, chytlavými melodickými refrény, typickými kytarovými riffy a sóly, tak se jim to s albem Strážci plamenů povedlo velmi dobře. Naprosto kvalitní a čistý zvuk alba, patřičná tvrdost kytar a vyzrálý hlas Petra Dolénka, posouvají kapelu o několik příček výše.
SKLADBY
6
ZVUK
10
PŘEBAL ALBA
7

autor: Petr Bryk

Komentáře

komentáře